Hızlı Arama v1905

  İhtiyacınız olan pet ürününe arama yaparak hızlı ve kolayca erişebilirsiniz

  Ürün marka - model - no - ad üzerinden sorgulama yapabilirsiniz

  Ginepig Bakımı ve Temizliği

  Her gün tüylerini tarayabilir ve nemli bir bezle tüylerini temizleyebilirsiniz.

  Kışın ayda 1 , yazın da 2 haftada bir tamamen yıkayabilirsiniz.(Şampuan olarak kimyasal bir madde içermeyen köpek şampuanlarını ya da Johnson's bebek şampuanıyla Dalin'i kullanabilirsiniz.Köpek şampuanı olarak da Greenfields'ı tavsiye ederim.)Ilık suyla lavaboda veya daha önce suyunu ısıtmış olduğunuz bir tasta yıkayabilirsiniz.Yıkadıktan sonra iyice havluyla tüylerini kurulamayı unutmayın.Eviniz normalden daha soğuksa fönle hafifçe kurulayabilirsiniz.Yalnız fön mümkün mertebe az kullanılmalıdır çünkü deriyi kuruttuğu için tüy dökümüne yol açabilir.Bu yüzden yazın her zaman güneş altında kurutun.

  Taramak büyük ölçüde tüylerinin dökümünü engelleyecektir ve piginizi rahatlatacaktır.Yalnız onu ürkütmemek adına bunu nazikçe yapmalısınız.

  Guinea piglerin tüyleri , hatta kendisi hiç kokmaz.Kokan şey çiş ve dışkılarıdır.Her gün dışkılarını toplamak ve 1-2 haftada bir de taban malzemesini değiştirmek kokuyu tamamen yok edecektir.

  Bunun dışında tüylerin parlaklığı ve güçlülüğü için havuç ve ay çekirdeğini tavsiye ederim.Her gün bir miktar havuç verilebilir.Ay çekirdeği de günde 3-5 tane verilebilir.

  Düzenli olarak pigin temizlenmesi ve kafesin temizlenmesiyle koku yok olacaktır.

  Temizleme süresi nelere bağlı olabilir?

  *Kaç tane guinea piginizin olduğuna
  *Guinea piginizin boyutuna
  *Guinea piginizin yaşına
  *Taban malzemenize

  Tüy Bakımı

  Guinea piglerin sık ve sert tüyleri vardır.Bu tüylere sık sık bakım yaparak hem onların sağlıklı olmalarını hem mutluluklarını (Tüyleri tarandığında , yıkandığında ya da silindiğinde rahatlarlar.) hem de tüylerinin güçlü ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.Yapabileceğiniz şeyler:

  -Her gün tüylerini taramak
  -Tüylerini bir sünger veya havlu yardımıyla silmek
  -Kışın ayda 1 , yazın 1.5 haftada bir yıkamak
  -Her gün belli bir miktar yulaf ve havuç vermek
  -Tüylerini taramak
  -Arada bir belli bir miktar ayçiçeği vermek

  Özellikle tüylerini taramak , silmek ve uygun besinleri vermek tüy dökümünü azaltacaktır.

  Tüy Dökümü

  Tüy dökümünün genelde 3 sebebi vardır; vitamin eksikliği , derinin kuruluğu ve mevsim değişikliğidir.Beslediğiniz ortam yeterince nemli mi , piginizi yıkadıktan sonra fönle mi kurutuyorsunuz , yeterince su içiyor mu?Bu tip sorular tüy dökümünün sebebini buldurur.

  -Piginiz yeterince su içmiyorsa veya yeterince su vermiyorsanız
  -Yıkadıktan sonra fönle kurutuyorsanız (Deriyi kuruttuğu için tüy dökümüne yol açabilir.)
  -Yeterince vitaminli besinler vermiyorsanız
  -Mevsim değişikliği yaşıyorsa piginizin tüyleri normalden fazla dökülebilir.(Normalde çok az tüy dökerler.)

  Tuvalet Eğitimi

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu "tuvalet eğitimi" adını verdiğimiz yönlendirme kelimenin anlamıyla "bir eğitim" değildir.Bu guinea pigin içgüdülerini yönlendirmedir.İnceleyelim...

  Guinea pigler kuytu , karanlık ve köşe yerlere tuvaletlerini yapmayı severler.Bu yüzden genelde kafese koyduğunuz yuvanın içini ve kafesin köşelerine tuvaletlerini yapmayı tercih ederler.Siz de bu tercihlerini kendi lehinize çevirebilirsiniz.Adım adım gidelim.

  3 Adımda Tuvalet Eğitimi

  1) Tuvaletini en çok yaptığı köşeye veya bölgeye bir kap koyun.Bu kap içine rahatlıkla girebileceği bir yer olmalıdır.İçinde uyumaya teşvik edecek kadar kapalı ve karanlık olmamalıdır.Bir ayakkabı kutusu yükseklikten biraz kestiğinizde ve kapı açtığınızda ideal bir kap olabilir.Kafeste ayakkabı kutusu fazla yer kaplayabilir bu yüzden daha yaratıcı olmanızı tavsiye ederim.Ayrıca kemirilmeye karşı plastik veya tahta olması daha iyidir.

  2) Bu kabın içine tuvaletini yapmayı en çok sevdiği malzemeden (gazete , talaş , peçete vb.) koyun.Bu taban malzemesinin ufaklığın idrarıyla süslenmiş olması işinizi kolaylaştıracaktır.Guinea pigler tuvaletlerini hemen hemen aynı yere yaparlar.Yani bir yerde kendi idrarlarının kokusunu aldılar mı aynı yere tekrardan yapabilirler.

  3) Tuvaletini bu kabın içine yaptığını gördüğünüzde hemen ödüllendirin.Daha kabın içindeyken maydonoz gibi çok sevdiği besinlerden verin.

  Bu 3 adım sonunda ufaklık çoğunlukla kabın içine yapmaya başlayacaktır.Yalnız ödüllendirmeyi unutmayın , bu ödüllendirme onun tuvalet kabına yapmasını destekleyecektir.

  Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken noktalar

  *Tuvalet kabına tuvaletini yapmasının dışında arada bir kazalar olabilir , bunları mazur görün.

  *Tuvalet kabının içine koyduğunuz malzemenin guinea pigin idrarıyla ıslanmış olmasına dikkat edin.Bu onu kaba yapmaya daha çok heveslendirecektir.

  *Tuvalet kabına tuvaletini yapmadığında sakın ona kızmayın ve sakın onu cezalandırmayın.Bu sadece onun sizden korkmasına yol açar.

  *Tuvalet kabını tuvaletini yapmasını istediğiniz yere değil onun tuvaletini en çok yaptığı yere koymalısınız.Aksi halde tuvaletini o kaba hiç yapmayabilir.

  Sizin İçin Önerdiğimiz Ürünlerimiz